High School Sports

NCHSAA High School Baseball, Softball, Soccer Pairings (updated 9:20 PM, 5/27)

Providence High first baseman Mason Ingle, right, is unable to maintain control of the ball as Marvin Ridge runner Zac Cerreta, left, dives back into first base during prep baseball action on Friday, March 4, 2016 at Marvin Ridge High School. Providence defeated Marvin Ridge 2-0.
Providence High first baseman Mason Ingle, right, is unable to maintain control of the ball as Marvin Ridge runner Zac Cerreta, left, dives back into first base during prep baseball action on Friday, March 4, 2016 at Marvin Ridge High School. Providence defeated Marvin Ridge 2-0.

GIRLS SOCCER

Saturday’s State Championship at Dell Soccer Complex, N.C. State

4A: Providence vs. Middle Creek, Sat, 2:05 p.m.

3A: Weddington vs. Jacksonville, 8:05 p.m.

2A: Forbush vs. Carrboro, 11:05 a.m.

1A: Community School of Davidson vs. Franklin Academy, 5:05 p.m.

BASEBALL

Regional finals

(all series best-of-3)

4A

WEST

Tuesday

Providence 7, North Davidson 2

Thursday

North Davidson 5, Providence 1

Saturday

Providence (29-2) at North Davidson (27-2), 7 p.m.

EAST

Tuesday

Cary Green Hope 5, Wilmington Hoggard 4 (8 innings)

Thursday

Green Hope 3, Hoggard 1

Cary Green Hope (25-5) advances to state 4A title series

3A

WEST

Tuesday

Ledford 7, Marvin Ridge 4

Thursday

Marvin Ridge 1, Ledford 0

Saturday

Ledford (25-6) at Marvin Ridge (27-5), 7 p.m.

EAST

Tuesday

Topsail 7, Corinth Holders 0

Friday

Corinth Holders 2, Topsail 1

Saturday (if necessary)

Corinth Holders at Topsail, 11 a.m.

2A

WEST

Tuesday

East Rutherford 16, Parkwood 3

Thursdaygame

East Rutherford 4, Parkwood 1

East Rutherford (23-7) advances to state 2A title series

EAST

Tuesday

South Granville 4, Edenton Holmes 0

Thursday

South Granville 4, Edenton Holmes 3

South Granville (23-3) advances to state 2A title series

1A

WEST

Tuesday

Cherryville 3, Walkertown 2

Thursday

Cherryville 5, Walkertown 4

Cherryville (28-4) advances to state 1A title series

EAST

Tuesday

Whiteville 4, East Carteret 3

Thursday

Whiteville 4, East Carteret 1

Whiteville (25-3) advances to state 1A title series

SOFTBALL

Regional finals

(all series best-of-3)

4A

WEST

Tuesday

West Forsyth 1, North Davidson 0

Thursday

West Forsyth 6, North Davidson 0

West Forsyth (28-2) advances to 4A state title series

EAST

Tuesday

Fayetteville Cape Fear 2, Greenville Conley 1 (11 innings)

Thursday

D.H. Conley 6, Cape Fear 3

Friday

Cape Fear 1, Conly 0

Cape Fear advances to state championship series

3A

WEST

Wednesday

Enka 7, West Iredell 3

Friday

Enka 10, West Iredell 0

Enka advances to state championship series

EAST

Tuesday

Topsail 9, Pikeville C.B. Aycock 7

Wednesday

C.B. Aycock 5, Topsail 4

Thursday

C.B. Aycock 3, Topsail 0

Pikeville C.B. Aycock (29-2) advances to 3A state title series

2A

WEST

Wednesday

Forbush 2, West Lincoln 1

Friday

West Lincoln 8, Forbush 7

Saturday (if necessary)

West Lincoln at Forbush, 6 p.m.

EAST

Wednesday

South Granville 5, Washington 4

Friday

South Granville 5, Washington 4

South Granville advances to state championship series

1A

WEST

Tuesday

North Stanly 16, North Stokes 3

Thursday

North Stokes 6, North Stanly 1

Saturday

North Stanly (23-4) at North Stokes (24-2), 6:30 p.m.

EAST

Tuesday

Princeton 1, North Duplin 0

Friday

Princeton 7, North Duplin 0

Princeton advances to state championship series

  Comments