High School Sports

MECKA Spring All-Conference teams announced

Golf

Player of the Year – Blake Wagoner (Hough)

Coach of the Year – Jerry Smith (Vance)

Ben Woodruff (Hough)

Geehon Yu (Hough)

Thomas Deal (Hough)

Casey Lindo (Mallard Creek)

Blake Jones (Mallard Creek)

Jonathon Pankey (Mallard Creek)

Tim Kessler (Hopewell)

August Luft (Hopewell)

Cole Nerad (Hopewell)

Austin Coward (AL Brown)

Baseball

Player of the Year: River Ryan – North Mecklenburg

Pitcher of the Year: Nicholas Swiney – Hough

Coach of the Year: Jimmy Cochran – Hough

Blake Matthews – Hough

Cole Maye – Hough

Brooks Carroll – Hough

Will DeMarcus – Hough

Cole Parks – Hough

Bailey Dees – Hough

JD Brock – Hough

Luke Orr – Hopewell

Leon Davidson – Hopewell

Nick Cicci – Hopewell

David Todd – Hopewell

Damon Johnson – AL Brown

Jordan Reid – AL Brown

Casey Ritchie – AL Brown

Jacob Tuttle – AL Brown

Jarrett Mansfield – Mallard Creek

Conner Heyn – Mallard Creek

Javon Harbison – Mallard Creek

Girls Soccer

Player of the Year: Ashlynn Serpeca – Hough

Coach of the Year: David Smith – Hough &

Kelly DePompa – Mallard Creek

Kelsie Simpson – AL Brown

Avery Crowley – AL Brown

Addison Crowley – AL Brown

Ashley Whittaker – Hopewell

Tori Templin – Hopewell

Claire Eve – North Mecklenburg

Meg Houck – North Mecklenburg

Ashley Johnson – Hough

Anna Roach – Hough

Alex Denny – Hough

Emily Fuerst – Hough

Madison Oracion – Hough

Sarah Steedman – Hough

Katie Minogue – Hough

Allie Dmytruk - Hough

Kyla Moncreif – Mallard Creek

Bree Roberts – Mallard Creek

Jada Palmer – Mallard Creek

Erin McRae – Mallard Creek

Rebecca Andrews – Mallard Creek

Ryan Feeley – Mallard Creek

Softball

Player of the Year: Kaitlin Moore – AL Brown

Pitcher of the Year: Kaylee Cook – AL Brown

Coach of the Year: Scott Rodgers – AL Brown

Allie Baker – AL Brown

Ashlynn Stokes – AL Brown

Brandi Blackmon – AL Brown

Kelly Chrismon – AL Brown

Savanna Hegler – AL Brown

Sydney Backstrom – Hopewell

Tyler Smith – Hopewell

Meghan Whitecavage – Hopewell

Alex Braun – Hough

Jordan Borkey – Hough

Molly Poole – Hough

Katey Griswold – Hough

Rebecca Yepez – Hough

Breanna Herman – Mallard Creek

McKenzie Kimrey – Mallard Creek

Summer Alexander – Mallard Creek

McKenna Downey – North Mecklenburg

Gloria Tyson – North Mecklenburg

Boys Tennis

Player of the Year – Fernando Myers Martinez – Hopewell

Coach of the Year – Joseph Miller – Mallard Creek

Loren Chester – Hopewell

Suraj Pendyala – Mallard Creek

Nikhil Arora – Mallard Creek

Will Crane – Hough

Sean Wydra – Hough

Alec Barzach – Hough

Jeffery Barzach – Hough

Patrick Loekman – Hough

Brandon Roberts – AL Brown

Matt Abba – AL Brown

Andre Tautjo – North Mecklenburg

George Dimitrov – North Mecklenburg

Boys Track

Male Athlete of the Year – Cravont Charleton – Mallard Creek

Male Coach of the Year - Donald Littlejohn – Mallard Creek

110 M Hurdles – T’Nail Well – Mallard Creek

100 M Dash – Cravont Charleton – Mallard Creek

1600 M Run – Mar’Quise Mcgee – Vance

200 M Dash – Carvont Charleton – Mallard Creek

300M Hurdles – Benjamin McMillan – Hough

400 M Run – Myles Breedlove – West Charlotte

800 M Run – Mar’Quise Mcgee – Vance

3200 M Run Zach Marti – Hough

Discus – Jordan Anderson – Hough

High Jump – Chauncey Caldwell – Mallard Creek

Long Jump – Kenneth Merritt – Vance

Shot Put – Ricardo Smith – Mallard Creek

Triple Jump – Rashann Troupe – Hopewell

4 x 100 M Relay – Mallard Creek

4 x 200 M Relay – Mallard Creek

4 x 400 M Relay – Mallard Creek

4 x 800 M Relay – Mallard Creek

Girls Track

Female Athlete of the Year – Cambrea Sturgis – AL Brown

Female Coach of the Year – Londell McClary – Mallard Creek

110 M Hurdles – Corey Alston – Mallard Creek

100 M Dash – Cambrea Sturgis – AL Brown

1600 M Run – Tasha Regan – Hopewell

200 M Dash – Cambrea Sturgis – AL Brown

300 M Hurdles – Quanterra Harrison – Hopewell

400 M Run – Kaylan Parks – Mallard Creek

800 M Run – Malea Smith – Hough

3200 M Run – Paige McKinney – Hough

Discus – Alycia Springs – Mallard Creek

High Jump – Janay Sanders – Mallard Creek

Long Jump – Jada Woods – Hopewell

Shot Put – Alycia Springs – Mallard Creek

Triple Jump – Jada Woods – Hopewell

4 x 100 M Relay – Mallard Creek

4 x 200 M Relay – North Mecklenburg

4 x 400 M Relay – Hopewell

4 x 800 M Relay – Hough

  Comments