High School Sports

High School Football wrap-up

How the Sweet 16 fared

Observer rankings of the top 16 high school football programs in our circulation area

Team

Cl.

This week

Next week

1. Mallard Creek (1-0)

4A

d. Dillon (S.C.) 7-3

at Butler

2. Rock Hill Northwestern (0-1)

5A

L. 30-23 to South Pointe

at Dorman

3. Butler (1-0)

4A

d. Olympic 55-0

vs. Mallard Creek

4. Charlotte Catholic (0-0)

4A

vs. Char. Christian (Sat.)

vs. Providence Day

5. Hough (1-0)

4A

d. Harding 54-6

at Mooresville

6. Concord (0-0)

3A

lost to A.L. Brown 31-19

vs. Albemarle

7. Monroe (0-1)

2A

L, 45-37 to Sun Valley

at Marvin Ridge

8. Davidson Day (0-1)

IND

L, 41-28 at Asheville Erwin

vs. Christ School*

9. Rock Hill South Pointe (1-0)

4A

d. Northwestern 30-23

vs. Nation Ford

10. South Mecklenburg (1-0)

4A

d. Marvin Ridge 27-21

vs. E. Mecklenburg

11. Marvin Ridge (0-1)

3A

L to South Mecklenburg 27-21

vs. Monroe

12. Weddington (0-1)

3A

L, 30-27 to Ardrey Kell

vs. Forest Hills

13. Vance (1-0)

4A

d. West Mecklenburg 41-34 OT

vs. Providence

14. Charlotte Latin (0-0)

IND

vs. Providence (Sat.)

vs. Northwood

15. Charlotte Christian (0-0)

IND

vs. Charlotte Catholic (Sat.)

vs. Carolina Pride

16. Ardrey Kell (1-0)

4A

d. Weddington 30-27

at Myers Park

* at Hough

Scores

North Carolina

THURSDAY

A.L. Brown 31, Concord 19

FRIDAY

Apex Middle Creek 53, Raleigh Wakefield 7

Ashe County 15, North Surry 13

Asheboro 21, Randleman 7

Asheville 29, Franklin 28

Asheville Erwin 41, Davidson Day 28

Asheville Roberson 19, North Henderson 15

Belmont Cramer 20, Cherryville 6

Belmont South Point 27, Shelby Crest 12

Brevard 41, Andrews 6

Burlington Williams 14, Southern Alamance 7

Burnsville Mountain Heritage 36, David Crockett, Tenn. 14

Central Cabarrus 34, Mt. Pleasant 14

Charlotte Ardrey Kell 30, Weddington 27

Charlotte Mallard Creek 7, Dillon, S.C. 3

Charlotte Northside Christian 50, Fayetteville Christian 0

Charlotte Vance 20, West Mecklenburg 16

Clayton 20, Clayton Cleveland 14

Clover Garden 48, Gastonia Ashbrook 13

Concord Robinson 49, Northwest Cabarrus 0

Cornelius Hough 54, Charlotte Harding 6

Davie County 39, Greensboro Page 29

Durham Hillside 20, New Bern 14

East Bend Forbush 27, Elkin 6

East Davidson 26, Providence Grove 0

East Forsyth 22, Winston-Salem Mt. Tabor 7

East Lincoln 14, Gastonia Huss 13

East Mecklenburg 63, Charlotte Berry Tech 20

East Montgomery 56, Cameron Union Pines 29

East Rutherford 43, East Henderson 0

East Wilkes 15, South Stokes 6

Eastern Alamance 49, Graham 0

Eastern Wayne 14, North Lenoir 6

Edenton Holmes 46, SouthWest Edgecombe 13

Elizabeth City Northeastern 34, Plymouth 0

Fayetteville Britt 12, Fayetteville Byrd 0

Fayetteville Pine Forest 11, Pembroke Swett 6

Fayetteville Sanford 48, Rolesville 21

Fayetteville Seventy-First 27, Northern Durham 10

Fayetteville Westover 52, Fairmont 32

Garner 53, Cary 12

Gastonia Forestview 27, Charlotte Providence Day 6

Gray’s Creek 56, St. Pauls 7

Green Sea Floyds, S.C. 38, East Columbus 14

Greensboro Dudley 20, Winston-Salem Carver 0

Greensboro Grimsley 22, Jamestown Ragsdale 6

Greenville Conley 35, Southeast Raleigh 24

Hampton, Tenn. 46, Avery County 12

Hapeville, Ga. 35, Swain County 7

Hickory Ridge 14, Monroe Piedmont 0

High Point Christian Academy 41, Village Christian 6

Hillsborough Cedar Ridge 60, Carrboro 0

Hobgood Academy 78, Cary Christian 34

Holly Springs 24, Wilmington Hoggard 20

Huntersville Hopewell 38, Charlotte Garinger 7

Kings Mountain 14, North Gaston 3

Kinston Parrott Academy 28, Lawrence Academy 6

Lake Norman 34, North Mecklenburg 12

Lenoir Hibriten 35, East Burke 0

Lexington 41, Trinity Wheatmore 21

Lincolnton 63, North Lincoln 7

Lumberton 40, Wilson Hunt 0

Mattamuskeet 20, Columbia 12

Matthews Butler 55, Charlotte Olympic 7

Mitchell County 20, West Wilkes 6

Monroe Parkwood 41, Monroe Union Academy 6

Monroe Sun Valley 45, Monroe 37

Morganton Patton 68, Waynesville Tuscola 34

Mountain Island Charter 35, Monroe Central 9

Mt. Airy 28, Boonville Starmount 12

North Davidson 27, High Point Central 15

North Johnston 42, Louisburg 21

North Moore 34, Trinity 15

North Stanly 55, Claremont Bunker Hill 16

Northern Nash 17, Wendell Corinth Holders 0

Northern Vance 42, East Chapel Hill 0

Northwest Guilford 44, Greensboro Smith 26

Perquimans 22, Robersonville South Creek 21

Pfafftown Reagan 21, South Iredell 7

Pikeville Aycock 59, Goldsboro Rosewood 13

Pinetown Northside 47, Creswell 0

Raleigh Cardinal Gibbons 49, Raleigh Athens Drive 27

Raleigh Enloe 58, Bartlett Yancey 33

Raleigh Sanderson 35, Knightdale 0

Raleigh St. David’s 44, Halifax Academy 6

Raleigh Wake Christian 48, Chatham Central 0

Reidsville 57, Mayodan McMichael 3

Richmond County 42, Mint Hill Rocky River 21

Roanoke Rapids 42, Northampton County 20

Rocky Mount 48, South Granville 0

Rocky Mount Academy 50, Bethel Christian Academy-Kinston 18

Salisbury 33, South Rowan 9

Scotland 41, Hope Mills South View 7

Shelby 27, Morganton Freedom 0

South Columbus 29, East Bladen 22

South Mecklenburg 27, Waxhaw Marvin Ridge 21

Southern Durham 14, Fayetteville Smith 13

Southern Lee 38, Western Harnett 0

Southern Pines Pinecrest 34, Spring Lake Overhills 0

Southwest Guilford 27, Winston-Salem Reynolds 13

Statesville 40, Hickory 20

Surry Central 34, East Surry 14

Swannanoa C.D. Owen 13, Enka 10

Swansboro 17, Lejeune 0

Sylva Smoky Mountain 27, Robbinsville 26

Tarboro 42, Nash Central 0

Thomasville 51, Albemarle 6

Towns County, Ga. 18, Hayesville 7

Valdese Draughn 27, West Lincoln 14

Wake Forest 49, Cary Panther Creek 6

Wake Forest Heritage 51, Morrisville Green Hope 6

Walkertown 27, Rockingham County 18

Wallace-Rose Hill 28, Wilmington Laney 13

Waxhaw Cuthbertson 66, Charlotte Victory Christian 6

West Bladen 35, South Robeson 0

West Forsyth 18, Asheville Reynolds 0

West Henderson 17, Madison County 15

West Johnston 45, Smithfield-Selma 0

West Rowan 12, Mooresville 8

West Stanly 28, South Stanly 0

Western Alamance 70, Burlington Cummings 0

Wilkes Central 20, North Iredell 18

Wilmington New Hanover 38, Hoke County 20

Wilson Beddingfield 27, Goldsboro 6

Postponements

Apex vs. Raleigh Broughton, ppd. to Aug 20.

Ayden-Grifton vs. West Craven, ppd. to Aug 20.

Chocowinity Southside vs. North Duplin, ppd. to Aug 22.

Croatan vs. Pamlico County, ppd. to Aug 22.

East Duplin vs. Richlands, ppd. to Aug 20.

Fuquay-Varina vs. Harnett Central, ppd. to Aug 22.

Kinston vs. Farmville Central, ppd. to Aug 22.

Manteo vs. Currituck County, ppd. to Aug 22.

Murphy vs. Hendersonville, ppd. to Aug 20.

Newton Grove Hobbton vs. Newton Grove Midway, ppd. to Aug 22.

Pasquotank County vs. Camden County, ppd. to Aug 22.

Rocky Point Trask vs. Topsail, ppd. to Aug 22.

Salemburg Lakewood vs. Union, ppd. to Aug 20.

South Lenoir vs. Seven Springs Spring Creek, ppd. to Aug 22.

Southwest Onslow vs. Jacksonville, ppd. to Aug 20.

Warsaw Kenan vs. Southern Wayne, ppd. to Aug 22.

Washington vs. Havelock, ppd. to Aug 20.

West Carteret vs. Jacksonville Northside, ppd. to Aug 20.

Williamston Riverside vs. Jones County, ppd. to Aug 23.

South Carolina

Allendale-Fairfax 24, Estill 2

Andrews 47, Waccamaw 13

Aynor 22, Marion 14

Baptist Hill 50, Branchville 6

Beaufort 26, Wando 18

Belton-Honea Path 41, Blue Ridge 0

Bishop England 35, Christ Church Episcopal 28

Bob Jones, Ala. 35, Dorman 14

C.E. Murray 33, Kingstree 20

Calhoun County 46, Pelion 22

Cane Bay 40, Ashley Ridge 29

Charlotte Mallard Creek, N.C. 7, Dillon 3

Cheraw 32, Darlington 6

Chesnee 47, Broome 42

Conway 41, Georgetown 19

Crescent 34, Calhoun Falls 0

Cross 46, Burke 14

D.W. Daniel 32, Berkeley 31

Dillon Christian 22, Dorchester Academy 6

Easley 14, Pickens 0

First Baptist 47, Charleston Collegiate 0

Fox Creek 35, McCormick 6

Gaffney 45, T.L. Hanna 35

Green Sea Floyds 38, East Columbus, N.C. 14

Hanahan 47, May River 13

Hartsville 40, Lake City 27

Hilton Head Christian Academy 26, John Paul II 21

J.L. Mann 41, Southside 6

James Island 35, St. John’s 22

Johnsonville 23, East Clarendon 0

Lamar 41, Hannah-Pamplico 3

Lancaster 47, Indian Land 10

Lee Central 46, C.A. Johnson 0

Lewisville 36, Andrew Jackson 6

Lexington 34, West Florence 13

Liberty 7, Pendleton 6

Loris 30, St. James 14

Marlboro County 29, Carvers Bay 12

McBee 28, Lakewood 14

Mullins 38, Creek Bridge 10

Nation Ford 28, Irmo 27, OT

North Augusta 41, Lakeside-Evans, Ga. 16

North Myrtle Beach 28, Timberland 13

Orangeburg-Wilkinson 54, Edisto 0

Ridge View 22, Sumter 15

Ridgeland-Hardeeville 35, Thomas Heyward Academy 6

Riverside 7, Travelers Rest 3

Robert E. Lee Academy 26, Williamsburg Academy 0

Seneca 16, Berea 12

South Aiken 55, Silver Bluff 0

South Pointe 30, Northwestern 23

Spartanburg 28, Summerville 20

St. John’s Christian Academy 48, Beaufort Academy 26

Swansea 46, Battery Creek 27

Trinity Byrnes School 43, King’s Academy 7

Union County 48, Chapman 32

Wagener-Salley 36, Whitmire 0

Walhalla 33, West Oak 13

West Ashley 46, Colleton County 14

Westside 38, Greer 10

White Knoll 19, Aiken 12

Wilson 27, Timmonsville 6

Woodmont 28, Eastside 21

Woodruff 36, A.C. Flora 24

Postponements

Abbeville vs. Ninety Six, ppd. to Aug 20.

Bamberg-Ehrhardt vs. Woodland, ppd. to Aug 20.

Batesburg-Leesville vs. Ridge Spring-Monetta, ppd. to Aug 20.

Ben Lippen vs. Northwood Academy, ppd.

Blythewood vs. Rock Hill, ppd. to Aug 20.

Brookland-Cayce vs. Lake Marion, ppd. to Aug 20.

Chapin vs. River Bluff, ppd. to Aug 20.

Chester vs. Westwood, ppd. to Aug 20.

Coastal Christian Prep vs. W. Wyman King Academy, ppd. to Sep 23.

Emerald vs. Greenwood, ppd. to Aug 20.

Gilbert vs. Gray Collegiate Academy, ppd. to Aug 20.

Next week’s games

North Carolina

FRIDAY

Albemarle at Concord

Ardrey Kell at Myers Park, 7

Ashbrook at Crest

Cannon School at Concord First Assembly

Carolina Pride at Charlotte Christian

Cherryville at Chase

Christ School vs. Davidson Day (at Hough High), 7

Clover at Forestview

Community School of Davidson at SouthLake Christian

Cox Mill at North Mecklenburg, 7

Cuthbertson at Parkwood

East Gaston at Kings Mountain

East Mecklenburg at South Mecklenburg, 7

Forbush at North Iredell

Forest Hills at Weddington

Garinger at Harding, 7

Grace Crossing at Christ the King, 5

Hickory Grove at Thomas Jefferson Academy

Hickory Ridge at Mount Pleasant

Highland Tech at Central Academy

Hopewell at Lake Norman

Hough at Mooresville

Hunter Huss at Burns

Independence at Scotland County

Jay M. Robinson at Central Cabarrus

Lincolnton at South Point

Mallard Creek at Butler, 7

Monroe at Marvin Ridge

Mountain Island Charter at Bessemer City

New Covenant Knights at Carolina Wildcats

North Gaston at East Rutherford

North Lincoln at West Lincoln

Northside Christian at Victory Christian

Northwood at Charlotte Latin

Piedmont at Porter Ridge

Providence at Vance, 7

Providence Day at Charlotte Catholic

Robbinsville at Charlotte Country Day

Rocky River at Berry, 7

R.S. Central at Stuart Cramer

South Iredell at Hickory

South Rowan at A.L. Brown

Statesville Christian at Metrolina Christian

Sun Valley at North Stanly

Union Academy at Lake Norman Charter

West Mecklenburg at West Charlotte, 7

Wilkes Central at West Iredell

BYE: East Lincoln, Northwest Cabarrus, Olympic, Statesville.

S. Carolina

FRIDAY

Anderson Cavaliers at Carolina Crusaders (at District III Stadium, Rock Hill)

Buford at Indian Land

Clover at Forestview

Fort Mill at West Florence

Nation Ford at South Pointe (SC)

Northwestern at Dorman

York at Rock Hill

  Comments