High School Sports

Friday’s HS football scores, Sweet 16 results, complete Carolinas scores, Saturday’s schedule

Charlotte Catholic's Rob Dumser, center/left, looks to make the tackle on Charlotte Country Day quarterback Wes Bingham, center/right, on a run during first quarter action on Friday, September 2, 2016.
Charlotte Catholic's Rob Dumser, center/left, looks to make the tackle on Charlotte Country Day quarterback Wes Bingham, center/right, on a run during first quarter action on Friday, September 2, 2016. jsiner@charlotteobserver.com

How the Sweet 16 fared

Observer rankings of the top 16 high school football programs in our circulation area

Team (rec.)

Cl.

This week

Next week

1. Mallard Creek (2-0)

4A

vs Byrnes (S.C.), Sat.

Bye

2. Hough (2-1)

4A

L, 35-34 to Lake Norman

at Ardrey Kell

3. Butler (2-1)

4A

d. W. Alamance 34-7

vs. Richmond Sr.

4. Rock Hill South Pointe (2-0)

4A

vs Rock Hill, Sat.

at St. Frances Acad. (Md.)

5. Rock Hill Northwestern (2-1)

5A

d. South Meck 38-25

at Byrnes

6. South Meck (2-1)

4A

L, 38-25 to Rock Hill Northwestern

at Myers Park

7. Vance (2-0)

4A

vs Danville (Va.) GW*, Sat.

vs. St. John’s Charter (SC)

8. Charlotte Catholic (2-1)

4A

d. Country Day 27-0

at Rocky River

9. Davidson Day (1-1)

IND

d. Hickory Hawks 55-6

at Country Day

10. Charlotte Christian (2-0)

IND

vs Cuthertson, Sat, in Monroe

at West Ashley (SC)

11. Concord (1-1)

3A

d E. Rowan 39-20

vs. Hickory Ridge

12. Charlotte Latin (2-0)

IND

Latin at Monroe, Sat.

vs. Ravenscroft

13. Monroe (1-1)

2A

vs Latin, Sat.

vs. Weddington

14. Myers Park (2-0)

4A

vs Providence, Mon.

vs South Meck

15. Ardrey Kell (1-1)

2A

d Marvin Ridge 36-34

vs Hough

16. Weddington (1-1)

3A

vs Pinecrest**, Sat.

at Monroe

*-at West Meck; **-at Monroe

Friday’s Scores

North Carolina

Alexander Central 54, South Caldwell 7

Burns 20, Central Cabarrus 7

Cannon 28, Rabun Gap 7

Carson 31, Salisbury 7

Chase 7, Bessemer City 0

Concord First Assembly 57, Christ The King 6

East Forsyth 23, West Forsyth 10

East Lincoln 48, North Lincoln 0

Forestview 28, Kings Mountain 0

Hibriten 38, West Caldwell 7

Lake Norman Charter 35, Community School of Davidson 16

Newton-Conover 57, Hickory 13

North Davidson 35, Asheboro 14

Olympic 14, Independence 12

Patton 24, Draughn 7

Providence Day 44, Carolina Pride 0

R-S Central 28, Polk County 7

Skyland Roberson 23, East Rutherford 7

South Stanly at Anson, 5

Statesville Christian 19, Pine Lake Prep 14

Stuart Cramer 35, West Iredell 7

Surry Central 28, Wilkes Central 27

West Lincoln 21, Cherryville 0

West Stokes 26, North Iredell 9

West Mecklenburg 42, Garinger 8

Saturday’s games

Nonconference

Danville (Va.) George Washington vs. Vance at West Mecklenburg, 2

Duncan (S.C.) Byrnes at Mallard Creek, 7

Weddington vs. Southern Pines Pinecrest at Monroe, 9 a.m.

Hunter Huss vs. Porter Ridge at Monroe, noon

Charlotte Christian vs. Cuthbertson at Monroe, 4

Charlotte Latin vs. Monroe at Monroe, 8

Monday’s games

Albemarle at West Stanly, 7

Asheville Carolina Gladiators at Northside Christian, 5:30

Central Academy at Union Academy, 7

East Mecklenburg at North Mecklenburg, 7

Hickory Ridge at Jay M. Robinson, 6:30

Lincolnton 61, North Gaston 34

Metrolina Christian at SouthLake Christian, 7

Mooresville at Hopewell, 7

Mount Pleasant at Cox Mill, 6:30

Northwest Cabarrus at A.L. Brown, 6:30

Parkwood at Piedmont, 6:30

Providence at Myers Park, 7

West Charlotte at Harding, 7

Friday’s Scores

South Carolina

Union 23, York 13

Saturday’s games

Rock Hill (1-1) at Rock Hill South Pointe (2-0), noon

Next week’s schedule

North Carolina

FRIDAY

A.L. Brown at Mooresville (Patriotism Bowl)

Berry at Cuthbertson

Cannon School at Pine Lake Prep

Central Cabarrus at Carson

Charlotte Catholic at Rocky River, 7

Charlotte Christian at West Ashley (SC)

Cherryville at North Gaston

Community School of Davidson at North Mecklenburg, 7

Concord First Assembly at North Raleigh Christian

Cox Mill at East Rowan

Davidson Day at Charlotte Country Day, 7

Fred T. Foard at West Lincoln

Forestview at East Lincoln

Garinger at Ashbrook

Grace Crossings at Victory Christian

Harding at East Mecklenburg, 7

Hickory Ridge at Concord

Highland Tech at Lake Norman Charter

Hough at Ardrey Kell, 7

Hunter Huss at Hickory

Independence at West Mecklenburg, 7

Jay M. Robinson at West Rowan

Lincolnton at East Gaston

Marvin Ridge at Providence Day

Metrolina Christian at Central Academy

New Covenant Knights at Carolina Pride (at Weddington High)

Olympic at Hopewell, 7

Parkwood at Buford

Piedmont at Forest Hills

Ravenscroft at Charlotte Latin

Richmond Senior at Butler, 7

Salisbury at Lake Norman

South Davidson at Union Academy

South Iredell at Mount Pleasant

SouthLake Christian at Hickory Grove

South Mecklenburg at Myers Park, 7

South Point at Clover

South Rowan at Northwest Cabarrus

Statesville Christian at Trinity Christian (TN)

Stuart Cramer at Bessemer City

Sun Valley at Porter Ridge

Weddington at Monroe

West Charlotte at Gaffney

West Forsyth at Statesville

West Iredell at Bunker Hill

Windy Gap at Northside Christian

BYES: Christ the King, Mallard Creek, Mountain Island Charter, North Iredell, North Lincoln, Providence.

South Carolina

FRIDAY

Boiling Springs at Rock Hill

Broome at Indian Land

Charlotte Christian at West Ashley (SC)

Nation Ford at York

Northwestern at Byrnes

Orangeburg-Wilkinson at Fort Mill

Parkwood at Buford

South Pointe (SC) at St. Frances Academy (MD)

West Charlotte at Gaffney

Related stories from Charlotte Observer

  Comments