High School Sports

Observer-area prep football scrimmage schedule (updated 8/12, 7:30 p.m.)

Here are preseason schedules for Observer-area high school football teams. Regular-season play kicks off Aug. 16 for some teams. The majority begin Friday, Aug. 23.

Be sure to check back as we will be updating this list.

Full regular-season schedule

TUESDAY, AUG. 13

Avery County Jamboree, 6 (Avery County, Patton, Happy Valley, Enka, Rosman)

Burns at Stuart Cramer, 5 p.m.

Draughn at Chase, 7 p.m.

Forest Hills vs Weddington, WCWAA Optimist Park, 9 a.m.

Kings Mountain at Parkwood, 9:30 a.m.

North Wilkes at East Burke, 6 p.m.

WEDNESDAY, AUG. 14

South Point at Charlotte Country Day, 6 p.m.

THURSDAY, AUG. 15

Alexander Central at Maiden, 6:30 p.m.

Monroe at Providence Day, 7 p.m.

FRIDAY AUG. 16

Burke County Jamboree at East Burke (Draughn vs. Bandys. 5 p.m.; Patton vs. Madison, 6:05; Freedom vs. Lake Norman, 7:10; East Burke vs. R-S Central, 8:15)

Cabarrus County Jamboree at Central Cabarrus (Cox Mill vs. Ashbrook, 9 a.m.; Hickory Ridge vs JM Robinson, 10 a.m.; Concord vs. Garinger, 4; AL Brown vs. Nation Ford, 5; Mt Pleasant vs Harding, 6; Central Cabarrus vs. Berry, 7; Central Cabarrus vs. Porter Ridge 8)

Carolina Preps Jamboree at Mooresville High (Charlotte Christian vs. South Meck, 6:30 p.m.; South Iredell vs. Hickory, 7:30; North Meck vs. Statesville, 8:30; Mooresville vs. Myers Park, 9:30

Cleveland County Jamboree at Burns (Shelby vs. Lincolnton, 6; Kings Mountain vs. Newton-Conover, 7; Crest vs. AC Reynolds, 8; Burns vs. Independence, 9)

Charlotte Catholic vs. Olympic at Hopewell, 6 p.m.

Chase at Chesnee, 7 p.m.

Chester, SC, Jamboree, time TBD

Forest Hills at Albemarle, 6 p.m.

Gaston County FCA Jamboree at Stuart Cramer High (Highland Tech vs. Catawba Ridge, 5 p.m.; North Gaston vs. Bessemer City, 6; Hunter Huss vs. Clover, 7; Stuart Cramer vs. East Lincoln, 8)

Hibriten at South Point, 10 a.m.

Independence at Burns, 9 p.m.

Lewisville at Chester, 6 p.m.

Mallard Creek vs. East Forsyth at BB&T Stadium, 7 p.m.

Olympic Jamboree (CATA vs. Olympic JV, 5; Charlotte Catholic vs. NW Cabarrus, 6; Blythewood vs. Olympic, 7; Dudley vs. Vance, 8)

Piedmont at South Stanly, 6:30 p.m.

Providence at Northwestern, 8:30 p.m.

Richmond Senior vs. Southview at Gray’s Creek, time TBD

Rocky River Jamboree (East Meck, Hopewell, Rocky River, Sun Valley), 5 p.m.

Rowan County Jamboree at North Rowan High (West Stanly vs. Carson, 6 p.m.; West Iredell vs. East Rowan, 7; Salisbury vs. West Rowan, 8; South Rowan vs. North Rowan, 9)

West Caldwell at West Lincoln, 6:30 p.m.

SATURDAY, AUG. 17

Andrew Jackson Kick-Off Classic (Monroe vs. Indian Land, 6; West Meck vs. Lancaster, 7; McBee vs. Buford, 8; Anson Senior vs. Andrew Jackson, 9)

Cuthbertson at Ardrey Kell, time TBD

Porter Ridge at Ardrey Kell, 5:30

South Iredell Jamboree (South Iredell vs. Mooresville, 6; Statesville vs. Northwest Cabarrus, 6; South Iredell vs. Northwest Cabarrus, 7; Statesville vs. Mooresville, 7)

  Comments